İBLİS ÖLDÜRMENİN KISA TARİHİ

Doom Kitabı’mla ilgili şimdiye kadar okuduğum en güzel inceleme yazısı. Bu yorum, bu kitabı almak için Doom serisinden haberdar olmanın şart olmadığını da kanıtlıyor, zira okudukça merak uyandıran bir serüven bu. Aynen sizinle paylaşıyorum. Teşekkür ederim sevgili Hümeyra. 🙂

Bir işin ya da konunun; onu yapan kişi tarafından ne derece iyi bilindiğini ve iyi yapıldığını ifade etmek için, ‘’ Kitabını Yazmak ‘’ deyimi kullanılagelir. Mahmut Doom Saral, bu deyimi hem mecaz hem gerçek anlamda temsil eden nadir şahsiyetlerdendir. Sen gel hem senelerce iblis öldür hem de kalk bu işin kitabını yaz. ‘’ Olacak iş mi? ‘’ demeyin, oldu bile!

Teknoloji Tanrısı’nın bilgisayar evreninde yarattığı atalardan olan Doom’un söz konusu olduğu bu eserde; Doom oyununa dair süreç büsbütün mercek altında.  “Doom denen çocuk nasıl bir varlık?”, “Babası John Carmack nasıl biri ve evi id Software nasıl bir yer?”, “Burada Doom için  kimler, nasıl çalıştı?” gibi sorulara cevaplar bulunabilecek ilginç bir çalışma. Eserde spesifik olarak Doom konu edilmiş olsa da;  alanında türünün tek örneği olan, inceleme-araştırma literatürüne (bence) incelediği farklı konu ve farklı yaklaşımı ile yeni bir boyut kazandırıyor.  Büyük bir boşluğu doldurmaya ve ileride yapılacak bir çok çalışmaya hizmet ediyor.

Keşke izlenilen her film veya oynanan her oyunu anlatan bu kadar ayrıntılı ve yaşanmışlık barındıran eserler okuyabilsek.  Bunun inanılmaz bir keyif olduğu kanısındayım; hem kendi dilimizde hem de kendi kültürümüzün kodları ile yetişen bir insanın, dünya çapında yapılmış bir işe olan yaklaşımı oldukça önemli.  Ben Doom‘dan bî haber bir insan olarak (Mahmut Saral; Başka Doom figürünüz yok mu dediğinde, ben de Dr. Doom ‘u gösterecek kadar) keyifle ve merakla okuduysam, Doom severler için bu kitap  -başucu kitabı- niteliğinde olmalı. Yazarın, sadece konuyu anlayan değil yaşayan bir insan olması da esere ayrıcalık katmaktadır.

Doom Kitabı’nda; Sadece Doom oyunu için değil genel olarak diğer oyunlar için de; “Bir oyun nasıl hazırlanır?”, “Hangi Teknik donanım gereklidir?”, “Ekip nasıl çalışır?”, “Maddi ve manevi fatura ne olur?”, “Süreç nasıl işler ?”,  “Ne tür bir mesainin ürünüdür?” , gibi birçok konuyu aydınlatabilir. Bunun yanı sıra 90’larda Amerika’da çıkan bir oyunun, dünyanın başka bir memleketinde yaşayan bir çocuk üzerindeki etkisi ( hala sürüyor ) aşikar.  Ödev parasını internet kafede oyun oynamak için harcıyor olması sanırım bu sektörün ulaştığı başarıyı gösteriyor. Teknoloji denen Tanrı’nın ve ürünlerinin; yaş, kültür, para vs. hiçbir sınır tanımadığı aşikar. Dahası 29 yaşına gelmiş olan bu çocuk, gelişen teknoloji ile beraber gelişmekte olan Doom oyunu ile hala yakından ilgili. O kadar ki; kitabını yazacak kadar. Bir tek kitabını yazmak değil; şahsıyla bütünleşen Doom, O’nun ikinci adı.

İzninizle Mahmut Doom Saral’ı gösterebilecek 10 madde; (S.41’deki maddelere ithaftır)

  1. İçki içmiyor, Doom oynuyor,
  2. Doom’lu Edition kulaklığı ve Doom‘lu kot ceketi var,
  3. KFC’de kova kova tavuk yerken bile, Doom ‘un yeni çıkacak oyunu üzerinde, geçmiş oyunlardan dataları mukayese ederek tahminlerde bulunabiliyor,
  4. Doom‘un kitabını her türlü yazdı , vay be!
  5. Enerjisini bize aktarması için Doom en iyi yol,
  6. ‘’ Doom ‘’ derken gözleri daha bir ışıl ışıl,
  7. Sanal ve gerçek arasında eğlenceli bir dünyası var,
  8. Yorulmuyor (Hep konserlerde , gezmelerde)
  9. Nev – i Şahsına Münhasır kişi,
  10. Tek kelime ile, Ooo birrr DOOMFULL..!

Doomfull’un yıllardır süren mesailerinin neticesinde meyvesini vermeye başlamış olan çalışmalarının devamı diler, bu alanda yapılacak olan diğer kişilerin çalışmalarına da kaynak ve örnek teşkil etmesini ümit ederim.

 

Saygılarımla;

Hümeyra YILDIRIM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s